Pekný vzťah s deťmi? Takto to zvládnete

Autor: spokojná mama

Vzťahy sú pre náš spokojný a naplnený život absolútne kľúčové. Vzťahy na pracovisku, s priateľmi, s partnerom a samozrejme pekný vzťah s deťmi. Na každom z týchto vzťahov však treba pracovať, pričom práve budovanie vzťahu s deťmi môže byť obzvlášť náročné. Naše deti sa priamo pred našimi očami vyvíjajú, neustále sa mení ich správanie, aj ich schopnosť komunikácie,  či vyjadrovania a zvládania svojich pocitov. Dôležité je teda uvedomiť si, že to, či budeme mať pekný vzťah s deťmi máme v rukách predovšetkým my, dospelí.

 

1.Počúvajte

Rodičia majú často pocit, že sa s nimi ich deti nechcú rozprávať. Aké otázky im však kladieme? Detí sa obvykle pýtame na to, čo zaujíma nás. Čo mali na obed, aké mali známky v škole. Vo chvíli kedy nám dieťa začne rozprávať o svojich záujmoch, ktoré sú pre nás cudzie, alebo im jednoducho neorozumieme, odpájame sa od nich. Nevnímame, nepočúvame, nezaujímame sa a deti to vnímajú. Ak chceme mať pekný vzťah s deťmi, mal by nás zaujímať ich svet, i keď je často celkom odlišný od toho nášho. O čom je nová videohra, alebo čo vyviedol ich spolužiak v škole? Stačí ak budete len počúvať to čo chcú rozprávať oni a nepresadzovať si stále témy, o ktorých by ste najradšej hovorili vy.

 

2. Spomeňte si na svoje detstvo

Už nemáte silu dookola opakovať tie isté veci a nechápete, ako môže mať vaše dieťa taký problém s plnením jednoduchých úloh? Zrejme ste už zabudli na svoje detstvo.  Skúste si zaspomínať, alebo sa opýtajte svojich rodičov. Naozaj ste si ako dieťa skladali oblečenie poctivo „do komínkov“? Mali ste stále upratanú izbu? Nezabúdali ste na domáce úlohy? Na to, aby sme dokázali pochopiť svoje dieťa a vcítiť sa do neho občas naozaj stačí len zaspomínať na vlastné detstvo.

 

3. Odložte mobil

Často si možno vravíte, že ste s deťmi takmer celý deň. Koľko času im však venujete plnú pozornosť? Bez mobilu, bez zapnutej televízie. Samozrejme, ak ste napríklad s dieťaťom na materskej dovolenke, zrejme je pre vás nepredstaviteľné odložiť všetko každý raz, keď vám chce dieťa niečo povedať a venovať mu plnú pozornosť. Snažte sa to robiť aspoň v prípadoch, keď cítite, že to čo vám chce dieťa povedať je pre neho skutočne dôležité.

 

4. Neponižujte

Moderná doba prináša príliš rýchly život, množstvo povinností a neustále sa naháňanie niekam.  Rodičovské príkazy a poznámky sa často v stresových situáciách stávajú pre dieťa ponižujúce. Používate podobné vety?

Ty nie si normálny?

Okamžite vypadni robiť čo som ti povedala.

Rátam do troch.

Nikto z nás nie je stroj. V živote poviete mnoho vecí, ktoré vás neskôr budú mrzieť. Ak ste si uvedomili, že vaše slová boli príliš kruté, ospravedlňte sa. Netvárte sa, že ste bezchybný, alebo že rodičia jednoducho môžu. Opíšte dieťaťu situáciu tak ako ste ju cítili. Povedzte prečo ste sa cítili nervózny a čo si s odstupom času myslíte o slovách, ktoré ste použili.

 

Mohlo by vás zaujímať:

5 návykov šťastných mamičiek

 

5. Vyhraďte si čas iba pre dieťa

Máte spoločný čas, ktorý trávite iba s dieťaťom? V prípade, že máte viac detí, to môže to byť naozaj ťažké, ale mali by ste si nájsť čas pre každé dieťa samostatne. Nájsť si spoločnú aktivitu a venovať mu plnú pozornosť. Nemusíte si robiť starosti s výletmi, alebo špeciálnymi aktivitami. Dieťa skutočne potrebuje len vás a vašu prítomnosť. Aj obyčajná spoločná prechádzka (ak sa dieťa nerado bezcieľne prechádza spojiť ju môžete s drobným nákupom, alebo zmrzlinou) sa môže stať príjemnou spoločne strávenou chvíľou. Podľa času, ktorý máte k dispozícií môže byť alternatívou  návšteva kina, či bicyklovanie.

 

6. Myslite na seba

Základom šťastnej rodiny je spokojná mama. Z jej lásky, nehy a energie čerpá celá rodina. Myslite preto na seba, svoje potreby a napĺňanie svojich potrieb. Uvedomte si, že ste na prvom mieste a nestavajte sa do role obete, ktorá urobí pre rodinu prvé – posledné, pričom ona sama nevládze. Šťastie a spokojnosť sa nedajú predstierať. Ak nemáte pekný vzťah k sebe, nemôžete mať pekný vzťah s niekým iným. Začnite teda u seba. Pomôcť si môžete s našim článkom 5 návykov šťastných mamičiek. 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť