Seboroická dermatitída, alebo inak nazývaná aj novorodenecká seborea, nie je u malých detí ničím výnimočným. Ide o tvorbu žltých alebo žltohnedých mastných chrastičiek, najmä v oblasti vlasov. Toto ochorenie je mamičkám známe viac pod ľudovým pomenovaním mliečna chrasta. Prečo vlastne vzniká a ako ju liečiť?
Čo je mliečna chrasta?
Seboroická dermatitída je neinfekčné zápalové kožné ochorenie bežné u detí aj dospelých. U dojčiat sa s ním stretávame najmä v prvých 3 mesiacoch, prípadne do 1,5 – 2 rokov veku dieťaťa. Seborea sa tvorí v miestach so zvýšeným výskytom mazových žliaz – u detí je to prevažne len vo vlasoch, u dospelých to môže byť aj na tvári a v kožných záhyboch.
Prečo a ako vzniká?
Presné príčiny vzniku nie sú známe, avšak predpokladá sa, že to súvisí s nadprodukciou kožného mazu, alebo aj s premnožením kvasiniek z rodu Malassezia. Príčinou vzniku mliečnej chrasty u bábätiek nie je teda nedostatočná hygiena, treba si však dávať pozor na agresívne šampóny, ktoré môžu narušiť ochrannú bariéru pokožky a aj na nepriedušné čiapky z nekvalitného materiálu. Typické žltohnedé šupinky sa tvoria najmä na temene, kde sa zvyknú priliepať na vlásky a pokožku dieťaťa, čím sa môžu začať vytvárať nánosy a objaviť sa môže aj mokvanie. Občas sa zvyknú rozšíriť aj na čelo a obočie.
Ako sa mliečna chrasta lieči a kedy už navštíviť lekára?
Mliečna chrasta u detí má zväčša ľahký priebeh a nie je bolestivá, ani nesvrbí. Mliečnu chrastu sa odporúča natrieť najprv vhodným rastlinným olejčekom ( napr. olivovým) a nechať pôsobiť pokojne aj hodinu. Uvoľnené šupinky treba následne jemne vyčesať detskou kefou. Šupinky by sa nemali odstraňovať „na sucho“ a nasilu, mohli by sa vytvoriť ranky a následne infekcia. Potom je potrebné vlásky zmyť šampónom určeným na seboroickú pokožku a jemne osušiť.
S výberom vhodných prípravkov vám poradia aj v lekárni. Najčastejšie slovenské mamičky siahajú po detskom šampóne od značky Babé, na ktorý sú vo všeobecnosti aj dobré ohlasy v rámci samotnej liečby chrasty, ak je doplnená spomínaným vyčesávaním vopred naolejčekovanej chrasty. Liečbu je samozrejme vhodné konzultovať aj s lekárom, najmä ak nedochádza k zlepšeniu ani po pár týždňoch a ložiská sa naopak zväčšujú alebo krvácajú. Pri výrazných nánosoch a ťažšom priebehu vám môže lekár predpísať špeciálne mastičky alebo aj slabšie kortikosteroidy. Rovnako ak sa pridruží infekcia, návštevu lekára neodkladajte.