Liečivé rastliny – ako ich správne zbierať a pripravovať?

Autor: spokojná mama

Liečivá sila našej prírody ponúka tie najjednoduchšie a často zároveň najefektívnejšie riešenia našich zdravotných problémov. Naše prastaré mamy poznali takmer každú bylinu a ich účinky vedeli využiť vo svoj prospech pri liečení fyzických ťažkostí, ale aj nespavosti, či iných problémov vychádzajúcich z psychiky. Harmanček má vynikajúce protizápalové účinky, mäta sa využíva najmä pri problémoch so žalúdkom a trávením, prvosienka zas uľahčuje vykašliavanie. Viete však ako liečivé rastliny zbierať? Dôležité je robiť to v správnom čase, na správnom mieste, ale aj správnym spôsobom.

 

Liečivé rastliny a ich zber

Liečivé rastliny nikdy nezbierajte pri hlavných cestách, z chemicky ošetrovanej pôdy, či v blízkosti priemyselných podnikov. Ideálnym miestom je vlastná záhrada, alebo odľahlá príroda. Najväčšiu silu majú bylinky v období, keď začínajú rásť a sú mladé. V prípade zberu kvetov, zbierame na začiatku rozvitia. Bylinky zbierame za slnečných dní, v suchom stave (nezarosené). Liečivé rastliny nikdy nezbierame po daždi.

Trháme len zdravé rastliny a dávame pozor, aby sme ich „nešklbali“ aj s koreňmi. Zozbierané bylinky ukladáme do priedušného prúteného košíka, alebo do vzdušnej tkaniny. Nikdy nepoužívame igelitové vrecúška.  Rastliny si môžeme sušiť a uskladňovať na zimné obdobie, no potenciál ich liečivej sily dokážeme samozrejme najviac využiť, keď si z čerstvo nazbieraných rastlín pripravíme čaj, tinktúru, alebo masť.

 

 

Príprava čaju

Čerstvé byliny narežeme, či natrháme a dáme ich v potrebnom množstve do skleneného pohára. Vodu necháme zovrieť a byliny zalejeme. Takto pripravené čerstvé liečivé rastliny luhujeme len krátko. Postačí päť minút. Nezabudnite pritom sklenený pohár prikryť, aby z neho spolu s parou neunikli prchavé vonné silice. Dobrú službu vám urobí sklenený tanierik na ktorom vonné silice skondenzujú a stečú naspäť do pohára/šálky. Čaj by mal byť jasnožltý, alebo jasnozelený.

Macerát

Macerát je výluh rastliny v studenej vode ( 15°C – 20°C) . Pripravíte ho tak, že rozdrvenú rastlinu vložíte do studenej vody a občas premiešate. Rastliny takto luhujeme od jednej hodiny, až do jedného dňa ( v závislosti od konkrétnej rastliny). Metóda macerovania sa používa pri rastlinách, ktoré obsahujú sliz. Sú nimi napríklad slez a ibiš lekársky. Klasickou prípravou – zaliatím horúcou vodou by sa sliz vo vode odbúral a účinok liečivej rastliny by tak nebol plnohodnotný.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť