Ovčie kiahne patria medzi typické detské ochorenia. Kto ich však v detstve neprekonal, môže sa nakaziť aj v dospelosti, kedy býva priebeh oveľa horší. Čo sú ovčie kiahne, ako ich rozpoznať a ako dlho trvá liečba?
Čo sú ovčie kiahne?
Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé ochorenie spôsobené vírusom varicella zoster. Prenášajú sa kvapôčkovou infekciou a najčastejšie sa vyskytujú u detí do 10 rokov. Ak sa teda objavia v škôlke alebo v škole, je veľká pravdepodobnosť, že sa ochorenie vyskytne aj u vášho dieťaťa. Po vyliečení získava telo doživotnú imunitu, avšak vírus v tele zostáva v neaktívnej forme a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar.
Aké sú príznaky kiahní?
Charakteristickým znakom ovčích kiahní je svrbivá vyrážka, ktorá sa po pár dňoch mení na pľuzgierik so zakalenou tekutinou. V priebehu pár hodín pľuzgierik praská (obsah je infekčný) a následne vzniká chrasta, ktorá odpadne po cca. 1 -2 týždňoch. Vyrážky sa objavujú postupne, čiže na tele nájdete zvyčajne vyrážky vo všetkých štádiách. Prvé vyrážky sa objavia najprv na tvári a vo vlasovej časti, neskôr sa rozšíria na celé telo. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj v ústnej dutine alebo v oblasti genitálií. Priebeh je u každého dieťaťa iný – niektoré majú len pár vyrážok bez žiadnych ďalších príznakov a niektoré môžu mať aj 400-500 vyrážok po celom tele.
Ako zistíte, že ide o kiahne ešte pred výsevom vyrážok?
Skôr ako sa ale objaví typický výsev, zvykne mať dieťa horúčku, cíti sa unavene, stráca chuť do jedla a objaviť sa môže aj bolesť hlavy. Aj keď sa prvé vyrážky objavia asi 1-2 dni po týchto prvotných príznakoch, dieťa je už v tej dobe infekčné.
Kiahne až po troch týždňoch?
Inkubačná doba je približne 14-21 dní, kedy by malo byť dieťa v izolácii, nakoľko vírus sa šíri priamym kontaktom ale aj vzduchom. Dieťa prestáva byť infekčné až po zaschnutí poslednej chrastičky. Rodičia často nechcú veriť, že môže mať ochorenie tak dlhú inkubačnú dobu, no zo skúseností sa dá s určitosťou tvrdiť, že kiahne môžu skutočne prepuknúť až po troch týždňoch od kontaktu s infikovaným.
Vracanie – Čo robiť, keď dieťa vracia
S kiahňami sa k lekárovi nechodí!
Ak máte podozrenie, že má vaše dieťa kiahne, zavolajte vášmu pediatrovi a dohodnite sa s ním na liečbe telefonicky. Nechoďte k nemu osobne, mohli by ste ohroziť nielen ostatné deti (aj keď veľa lekárov má v rámci ordinácie zriadenú aj izolačnú miestnosť), ale aj ostatných, keďže nie každý v živote kiahne prekonal.
Lekára navštívte len v týchto prípadoch
Medzi rizikové skupiny patria najmä deti do 1 roka, tehotné ženy a ľudia s oslabenou imunitou. Kiahne môžu u nich spôsobiť zápal stredného ucha, zápal pľúc, zápal mozgových blán, poruchu funkcie obličiek alebo bakteriálnu infekciu kože. Lekára navštívte iba v prípade, že nastanú komplikácie – horúčka so silnými bolesťami pretrváva už viac dní, ak nastanú febrilné kŕče alebo napr. ak sa v okolí pľuzgiera vytvorí veľká červená škvrna, ktorá môže značiť zápal spôsobený zanesenou bakteriálnou infekciou.
Ako prebieha liečba?
Liečba ovčích kiahní je symptomatická. Odporúča sa dostatok tekutín, kľudový režim, doplnenie vitamínov, ľahká strava a zmierňovanie príznakov. Na znižovanie horúčky zvoľte paracetamol (neodporúča sa acylpyrin, aspirin ani ibuprofen – môžu spôsobiť ďalšie komplikácie alebo horší priebeh ochorenia). Svrbenie zmiernite podávaním antihistaminík (fenistil kvapky). V minulosti sa odporúčalo používať na potieranie kiahní tekutý púder. Dnes už sa odborníci zhodujú v tom, že liečbu len zhoršuje, nakoľko tvorí nepriedušnú vrstvu, pod ktorou sa infekcia drží.
Takto zaručene zmierite priebeh i samotné svrbenie
Prvé 2 dni dieťa nekúpte ani nesprchujte, následne sa môže dieťa sprchovať, ale bez použitia kozmetických prípravkov a na zmiernenie svrbenia sa odporúča krátky kúpeľ v hypermangáne. Hypermangán kúpite v každej lekárni a za celé balenie zaplatíte necelé 2€. Podľa skúseností mnohých mamičiek je však hypermangán na nezaplatenie. Vysuší vyrážky a efektívne zmierni svrbenie. S hypermangánom však musíte byť opatrné. Do kúpeľa pridáte len pár „zrniečok“ a voda pritom musí byť len slaboružová.
Pokožku po kúpeli, či sprchovaní osušte len jemným prikladaním uteráku. Zvoľte voľné oblečenie, nakoľko prehrievanie zhoršuje svrbenie. Ak sa vyrážky objavili aj v ústach alebo pri genitáliách, pomôže odvar z repíku. Najdôležitejšie je vyrážky neškriabať – treba dbať na ostrihané nechty a čistotu rúk, aby sa nezaniesla infekcia. Zároveň sa rozškrabaním rozšíria a hrozí aj vznik jaziev. Proti vzniku jaziev si môžete v lekárni kúpiť napr. silikónový gél na jazvy alebo Bi-Oil.
Ako sa dá preventívne chrániť?
Existuje očkovanie proti ovčím kiahňam, ktoré je dobrovoľné a očkuje sa v 2 dávkach. Očkovanie znamená minimálne riziko nákazy alebo miernejšie príznaky ochorenia a znižuje aj riziko vzniku pásového oparu. Očkovanie detí sa odporúča medzi 15.-18. mesiacom a preočkovanie následne vo veku 4 – 6 rokov. U dospelých sa odporúča očkovanie najmä rizikovým skupinám a to hlavne z dôvodu vážnejších komplikácií. Očkovať sa dá dokonca aj potom, ako ste boli v kontakte s infikovanou osobou, najneskôr však do 72 hodín.