Deťom od mala vštepujeme zásady slušného správania, učíme ich zodpovednosti, či ďalším návykom, ktoré sú pre život nevyhnutné. Na školách sa učia o dejinách, či ľudskom tele a na tak dôležitú vec, ako je hospodárenie s peniazmi sa v škole, no i doma často zabúda. Finančná gramotnosť chýba v osnovách slovenského školstva, hoci by sa s ňou mali oboznamovať už aj deti predškolského veku. Práve rozumné narábanie s peniazmi v detstve je dôležité pre to, aby sme s nimi vedeli hospodáriť aj v dospelosti. A teda práve rodičia by mali byť prvými osobami, ktoré priblížia svojim deťom základné princípy hospodárenia a tiež hodnotu peňazí. Takto sa vám to podarí!
Prvý kontakt s peniazmi
Deti sa s peniazmi zväčša prvýkrát stretnú pri bežnom nákupe s rodičmi v obchode. Už malí škôlkari si všímajú, že za tovar sa v obchode platí, alebo že rodič vyberá z bankomatu hotovosť. Práve preto deťom postupne začnite vysvetľovať, čo sú to peniaze a na čo slúžia. Potom prejdite na rozhovor o míňaní a sporení peňazí. Neskôr mu priblížte pojmy ako je rozpočet, či bankový účet. Vysvetlite dieťaťu, ako sa peniaze dostali do bankomatu, ako si ich môžete z účtu vyberať, či vkladať na účet. Ozrejmite mu aj to, čo je to banka a ak ju potrebujete navštíviť, pokojne so sebou vezmite aj dieťa.
Zapojte deti do finančného sveta
Výbornou príležitosťou na návštevu banky spolu s dieťaťom môže byť založenie detského účtu. Mnohé banky totiž v súčasnosti ponúkajú aj rôzne detské účty a tak môžete svojej ratolesti jeden taký zaobstarať. Keď dieťa dostane napríklad na narodeniny, či pri inej príležitosti peniaze, môžete ísť spolu s ním do banky peniaze vložiť na účet. Alebo ak dieťaťu dávate vreckové, môžete mu ho vkladať rovno na detský účet. Vreckové je skvelou možnosťou, ako naučiť dieťa hospodáriť s reálnymi peniazmi. Dohodnite sa však, na aký účel bude vreckové používať a ako často mu ho budete dávať.
Finančné vzdelávanie pomocou hry
Chcete deťom priblížiť svet financií, no komplikované pojmy vám v tom bránia? Ak sa bojíte, že dieťa vášmu zložitému slovníku o financiách neporozumie, vyskúšajte to nenásilnou a hravou formou. Skvelou možnosťou, ako deti zasvätiť do tajov peňazí sú rôzne aplikácie, či hry. Deti s modernými technológiami dnes už vyrastajú a preto je pre nich prirodzené, že sa o financiách dozvedia priamo z nich. Pomocou nich sa dieťa učí intuitívne, či plní zadané úlohy. Môže si nastaviť svoj finančný cieľ a začať sporiť napríklad na vytúžený bicykel. Alebo si na konci mesiaca v danej aplikácii vie skontrolovať svoje výdavky a príjmy za daný mesiac. Finančná gramotnosť môže byť jednoducho podporená aj mnohými hrami, ktoré disponujú kvízmi, pomocou ktorých si dieťa osvojí aj náročnejšie pojmy.
Vzdelávajte postupne
Pojmy a finančné termíny sú jedna vec, realita je však pre deti oveľa vzrušujúcejšia. Aká je finančná gramotnosť pre deti v praxi? Ukážte dieťaťu mince a bankovky, vysvetlite mu hodnotu peňazí. Potom ho vezmite do obchodu a vysvetlite, že za túto mincu si môže kúpiť čokoládu, no nová hračka stojí už viac a preto je potrebné použiť papierovú bankovku. Alebo sa najprv zahrajte na obchod priamo doma. Skvelo vám na to poslúži detská pokladňa s plastovými mincami, či papierikmi, ktoré vyzerajú ako bankovky. Pomocou hry tak viete dieťaťu vysvetliť, ako to v skutočnom obchode funguje.
Ak sa rozhodnete učiť deti o peniazoch, obrňte sa veľkou dávkou trpezlivosti. Vo svete financií sa totiž dnes stráca ešte veľa dospelých ľudí, nie to ešte dieťa. No ak mu už od mala budete vštepovať, že má rozumne hospodáriť s peniazmi a sporiť, vyplatí sa vám to. Finančná gramotnosť totiž nie je výmyslom dnešnej doby, ale nevyhnutnou zručnosťou pre život. Mnoho ľudí nevie dodnes zaobchádzať s peniazmi a kvôli tomu sa topia v dlhoch, či zažívajú finančnú krízu. Nedovoľte, aby sa to raz stalo aj vášmu dieťaťu a preto postavte finančnú gramotnosť na popredné miesto v jeho živote.