Nekonečných deväť mesiacov je za vami a vám sa narodilo toľko očakávané bábätko. Určite sa už tešíte, ako si budete spolu užívať príjemné chvíle. Okrem zotavovania z pôrodu a radosti z bábätka vás však čaká aj niekoľko povinností voči úradom, či poisťovni. Dobrou správou ale je, že tento rok konečne vláda zautomatizovala tento doteraz priam byrokratický maratón a zjednodušila tak čerstvým rodičom behanie po úradoch. Aby sme vám teda túto povinnú jazdu uľahčili, prinášame vám stručný prehľad toho, čo za vás po novom vybaví štát a čo treba vybaviť po narodení dieťaťa ešte stále osobne.
Čo za vás po narodení dieťaťa vybavia úrady?
Rodný list
Vďaka prepojeniu systémov vám povinnosť hlásenia narodenia dieťatka do 3 dní na matrike odpadá. Nemocnica zadá všetky potrebné informácie do systému NCZI a odtiaľ sa už informácie dostanú k jednotlivým inštitúciám.
Centrálny informačný systém matrík vám na základe toho vydá rodný list dieťaťa. Ten si môžete buď osobne vyzdvihnúť na príslušnej matrike alebo si ho dáte jednoducho poslať poštou domov.
V tom druhom prípade si ale zoberte rovno do nemocnice všetky potrebné dokumenty – sobášny list, v prípade rozvedenej matky aj súdne rozhodnutie o rozvode, v prípade vdovy aj úmrtný list a v prípade nezosobášenej alebo slobodnej matky si nezabudnite vybaviť vopred na matrike zápisnicu o určení otcovstva. Zároveň je potrebné najneskôr deň po narodení dieťaťa podpísať v nemocnici Dohodu rodičov o mene a priezvisku dieťaťa, pričom sa musí rodič/ rodičia preukázať občianskym preukazom alebo tak môžete urobiť elektronicky.
Trvalý pobyt
Trvalý pobyt tiež nemusíte nahlasovať osobne na mestskom alebo obecnom úrade, dieťatku je automaticky pridelený trvalý pobyt matky. Návšteve mestského alebo obecného úradu sa však nevyhnete, ak by ste napríklad chceli prideliť dieťaťu iný trvalý pobyt a aj v súvislosti s nahlásením nového člena domácnosti kvôli poplatkom za odvoz smetí.
Pokiaľ bývate v bytovom dome, nezabudnite časom informovať aj správcu o zmene počtu osôb v domácnosti kvôli úprave výšky poplatkov.
Sociálna poisťovňa
Ďalší úrad, kde NCZI pošle za vás všetky informácie o narodení dieťaťa, je sociálna poisťovňa. To znamená, že už nemusíte posielať kópiu rodného listu sami ako tomu bolo doposiaľ. Pokiaľ poberáte materské alebo rodičovský príspevok a ste zároveň povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo SZČO, štát za vás platí automaticky poistné do dôchodkového poistenia. V prípade, ak vám ale skončil pracovný pomer alebo ste prestali byť SZČO počas poberania príspevku, musíte si prihlášku na dôchodkové poistenie podať sami.
Zdravotná poisťovňa
Zo zoznamu, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa si môžete úplne vyškrtnúť zdravotnú poisťovňu. Dieťa je automaticky prihlásené do poisťovne matky a rovnako vám príde domov aj jeho preukaz poistenca. Ak však nechcete, aby bolo vaše dieťa poistené v tej poisťovni ako matka, ale v inej, v tom prípade ho prihláste do 60 dní do vami vybranej poisťovne alebo túto zmenu môžete urobiť každoročne do konca septembra.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny
O príspevok pri narodení dieťaťa rovnako už netreba žiadať, lebo pôrodnica, gynekológ aj pediater jednoducho zadávajú do eZdravia všetky potrebné informácie a peniaze vám prídu automaticky. Osobne si však musíte požiadať o prídavok na dieťa a matky, ktoré nemajú nárok na materské, si musia podať žiadosť o rodičovský príspevok. Žiadosti si môžete ale vopred stiahnuť z internetu a vyplniť, čím si ušetríte čas strávený na úrade.
A čo treba vybaviť po narodení dieťaťa ešte stále osobne?
Pediater
Ideálne ak si vyberiete pediatra pre vaše dieťatko ešte vopred. Najneskôr do 3 dní od prepustenia z pôrodnice by ste mali totiž dieťa prihlásiť k pediatrovi, ktorému odovzdáte aj prepúšťaciu správu novorodenca a zároveň je potrebné si s ním dohodnúť aj prvú návštevu – buď v ambulancii alebo u vás doma.
Zamestnávateľ
V prípade, ak si chce jeden z rodičov uplatniť daňový bonus na dieťa, nezabudnite poslať kópiu rodného listu aj zamestnávateľovi. Zároveň sa informujte, či váš zamestnávateľ náhodou neposkytuje zamestnancom nejaký bonus alebo príspevok pri narodení dieťaťa.
Príspevok od obce
Rovnako si overte či vaše mesto alebo obec nedáva nejaký príspevok alebo darček pri narodení dieťaťa. Nárok na daný príspevok aj lehota podania žiadosti sa od mesta k mestu rôzni.
Doklady pre dieťa
Chcete dieťaťu vybaviť cestovný pas alebo detský občiansky preukaz s fotkou pre účely cestovania? V oboch prípadoch budete potrebovať rodný list. Možnosť vystaviť dieťatku občiansky preukaz existuje od roku 2019 . Je to lacnejšia varianta, ako pri pase, platnosť je rovnaká ako pri cestovnom pase, ale treba si samozrejme vopred pozrieť, ktoré krajiny ho uznávajú ako cestovný doklad.
Detský občiansky preukaz bez podobizne tváre, ktorý slúži na preukázanie prítomnosti u lekára či v lekárni a tým aj na sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie, vám po narodení dieťaťa pošle štát automaticky na adresu trvalého pobytu. Nemusíte oň teda požiadať a jeho platnosť je 15 rokov resp. do dovŕšenia 15. roku dieťaťa, kedy sa mu vydáva riadny občiansky preukaz.
Nezabudnite, že po novom už môžu oteckovia využívať platenú otcovskú dovolenku, počas ktorej si môžu užívať prvé dni bábätka, i v pokoji vybaviť všetky vyššie uvedené povinnosti.