Ako zariadiť svadbu a nezblázniť sa?

Autor: spokojná mama

Bolo to krásne a romantické. Povedala si áno. Čaká ťa vraj najkrajší deň tvojho života. Máš ale predstavu čo ťa naozaj čaká kým príde deň D? Treba toho naplánovať a vybaviť naozaj veľa.

 Na začiatok budeš potrebovať svojho nastávajúceho, dva poháre vína a veľa času. Pred začatím samotného plánovania je dôležité, ujasniť si so snúbencom aká je vaša spoločná predstava. Matrika alebo kostol? Malá alebo veľká svadba? Aký je váš rozpočet? Chceš pozvať aj jeho matku? Nie prepáč, samozrejme žartujeme a stačí keď sa zameriaš na prvé tri otázky.

Svadobný zoznam – krok po kroku

 

1. „Papierovačky“

Prvým krokom svadobného zoznamu bude podanie žiadosti na matriku v mieste trvalého pobytu. V prípade, že má každý z vás trvalý pobyt v inom meste, matriku si môžete vybrať. Ak chcete svoj vzťah spečatiť pred Bohom budete musieť ešte navštíviť príslušný farský úrad.

Na prvé stretnutie s farárom si prineste obaja svoj krstný list, spomínanú vypísanú žiadosť z matriky a svoje občianske preukazy.

2. Priestory svadobnej hostiny

Pri výbere reštaurácie či sály zohľadni okrem ceny aj počet hostí a veľkosť sály alebo to, ako ďaleko to máte od miesta konania obradu.

 

 

3. Jedlo a pitie

Samozrejmosťou je svadobné menu, teplé a studené rauty, prípadne polnočná kapustnica. Okrem hlavného jedla, ktoré potrebujete vybrať pre svadobnú večeru, bude treba objednať tortu a zákusky (počítaj max. 3ks koláčov /os., viac sa zaručene nezje). Zvykom je objednávať aj slané dobroty, ako sú pagáče či tyčinky, tých však zo skúsenosti po svadbe najviac ostáva. Moderný je  Candy bar a nestarnúca istota zas čokoládová fontána.

Na slovenských svadbách je už takmer povinnosťou aj výslužka. Obvykle je to fľaška vína a krabička koláčov do každej rodiny, ktorá sa na svadbe zúčastní. Dnes už nie je neobvyklé, že sa výslužka nosí deň pred svadbou. Veď ktorá nevesta sa už chce nadránom počas ešte doznievajúcej zábavy venovať rozdávaniu krabičiek.

4.Svadobné šaty, svadobný oblek + „popolnočky“

To ako skoro sa začneš zaoberať svadobným oblečením, záleží od toho či si šaty požičiavaš, kupuješ alebo dávaš ušiť. Nezabudni, že po polnoci sa obaja prezliekate aby ste sa vrátili medzi hostí ako PÁN A PANI!

5. Starejší, mladejší, moderátor…

Nazvi si ho ako len chceš. Svadba bez organizácie a teda bez starejšieho, ktorý vás prevedie celým dňom by skutočne nemusela dopadnúť dobre.

Nepekne znejúce slovo „starejší“ dnes už nepredstavuje dôchodcu, ktorý pripitý rozpráva po polnoci nemravné vtipy. Práve skúsený, pohotový a vtipný „mladejší“ môže z vašej svadby spraviť deň plný krásnych emócií a smiechu.

6. Fotograf

Dobrý fotograf býva obsadení často aj rok dopredu. Ideálne je vybrať si na základe pozitívnych recenzií a nebáť sa vypýtať si na rôznych diskusných fórach či sociálnych sieťach odporúčania.

Ak chceš mať krásne svadobné fotky, naplánuj si aj fotenie tzv. svadobných portrétov, ktoré sa robí obvykle v deň svadby, ešte pred samotným obradom.

 

7. DJ alebo živá hudba

Tento výber je naozaj len vecou vkusu. V prípade DJ je dobré stretnúť sa a vysvetliť mu aká je tvoja predstava. Ak nemáš zoznam piesní, ktoré chceš vo svoj deň počuť, vytvor si aspoň zoznam piesní, ktoré rozhodne počuť nechceš. Nie každá nevesta predsa chce na svadbe robiť vláčik na Jede- jede mašinka (bez urážky).

8.Ubytovanie pre hostí, ktorí docestujú zďaleka

Ak si pozvete hostí, ktorí nie sú z mesta, je vhodné zabezpečiť pre nich ubytovanie. Nezabudni sa v príslušnom hoteli informovať na check-out. Väčšinu hotelov treba opustiť ráno do desiatej hodiny. Ak váš známy príde po bujarej zábave na izbu okolo 5 ráno a o 10-tej bude musieť izbu opustiť, nemusel by mať na vašu svadbu najlepšie spomienky.

9. Obrúčky

V súčastnosti je najčastejšou voľbou biele zlato ale pravidlo, ktoré platí pre celú svadbu znie: Vyberajte so snúbencom čo sa vám páči, nie čo je práve „in“.

10. Spoločný tanec

Prvý spoločný tanec je v programe dôležitým bodom. Ak váš spoločný tanec nemá pôsobiť ako „ploužák“ dvoch teenegerov absolvujte pred svadbou pár hodín tanca. V tanečnej škole z vás počas pár hodín, ktoré si určite užijete naučia klasický valčík alebo vám vymyslia choreografiu a vy počas vášho dňa skutočne zažiarite.

 

11. Svadobné oznámia

Svadobné oznámenie sa dáva ľudom, ktorým chceš oznámiť, že chystáte svadbu ale z nejakého dôvodu ich nechcete či nemôžete mať na hostine. Takýto ľudia sa môžu prísť pozrieť na verejný obrad do kostola a zúčastniť sa gratulácie. Skutočným hosťom pripoj k svadobnému oznámeniu aj pozvánku k svadobnému stolu.

12. Menovky na stoly

Zdanlivo jednoduchý bod. Keď pôjdete dať vyrobiť menovky, myslite ale aj na zasadací poriadok. Teta Beta neznáša bratranca Jozefa? A tvoj svedok je bývalí frajer mužovej sesternice? Nepríjemným situáciám či zdutým tváram nedaj na hostine šancu!

13. Svadobné poháre

Toto nie je položka bez ktorej by si sa nezaobišla ale okrem toho, že vám ostane po svadbe aj krásna pamiatka, brúsené poháre s vašimi menami vyzerajú na svadobnom stole naozaj pekne.

14. Svadobný odvoz

Ak si pred obradom nechceš volať taxík, zaisti si aj šoféra, ktorý ťa na obrad odvezie.

15. Svadobná kytica, výzdoba, pierka

Najideálnejšie je ak ti toto spraví jedna osoba, kvetinárstvo, resp. agentúra. Vyzdobiť potrebuješ okrem sály a kostola aj auto, ktoré ťa na obrad odvezie, spomenuté v bode vyššie. Na slovensku je zaužívaný zvyk, že poverené dievčatá pred obradom pripínajú tzv. „pierka“ do sák všetkých hostí (mužov). Najvýraznejšie svadobné pierko, často so živým kvetom bude mať samozrejme ženích.

16. Rozdelenie úloh

Svadobný zoznam musí nutne obsahovať aj rozdelenie úloh. Veľa vecí bude treba urobiť aj počas samotného svadobného dňa. Vyberte preto spomedzi členov rodiny a kamarátov zodpovedné osoby, ktoré budú mať jednotlivé úlohy na starosti. Reč je o už spomínanom pripínaní „pierok“ pred kostolom alebo úradom, ponúkanie hostí koláčmi, prípadne nalievanie alkoholu pred obradom. Ďalej ešte pover osobu, ktorej budeš počas gratulácií podávať dary, kvety či obálky.

17. Objednaj si kaderníčku a kozmetičku 

Ideálne je dohodnúť si termín aj na skúšobný účes a líčenie niekoľko dní pred svadbou. Predstavu zrejme máš ale chceš skutočne zisťovať až vo svadobný deň či sa ti bude daný make-up či účes hodiť?

18. Darčeky pre hostí

Tento bod záleží od vášho rozpočtu. Ak vám ostala ešte malá rezerva, môžete svadobných hostí potešiť malým darčekom, ktorý si nájdu na stoloch pri menovkách. Často to bývajú malé perníkové srdiečka s ich menom, mydielka, magnetky či čokoládky.

19. Rekvizity na svadbu

Tvoj svadobný zoznam nemusí obsahovať aj túto položku. Ale ak chceš svoju svadbu urobiť výnimočnou, zameraj sa aj na rekvizity, ktoré vašich hostí zabavia a vám sa postarajú o krásnu spomienku. Pomerne často využívaný je fotokútik s rôznymi škraboškami či vtipnými nápismi.

Menej rozšírený a o to viac zaujímavý je odkaz vo fľaši. Zaobstaraj si jednu veľkú sklenenú ozdobnú fľašu. Vytvoríš kútik, kde budú okrem tejto fľaše k dispozícií aj papiere (rozstrihnuté na menšie kusy), stužky a perá. Hostia vám napíšu odkaz, čo vám želajú do manželstva, previažu stužkou a hodia do fľaše. Zvykom býva prečítať si takého odkazy až na prvé výročie svadby. Do vtedy môže byť fľaša s odkazmi peknou dekoráciou vašej obývačky.

20. Taška prvej pomoci

Priprav si malú tašku, ktorú budeš mať počas noci k dispozícií. Nemali by v nej chýbať náhradné silonky, deodorant, parfem, rúž a púder. Takto by si mala byť na svoj veľký deň pripravená naozaj dokonale a nič by ťa nemalo prekvapiť.

Tip: Založ si zošit, kde bude práve ten TVOJ svadobný zoznam a splnené úlohy si postupne „odškrtávaj“.

Dôležité!!!

Svadba je v ideálnom prípade len jedna za život, preto si ju maximálne uži. Nenechaj sa rozhodiť ak niečo nebude vychádzať podľa tvojich predstáv. Budeš tam ty, muž s ktorým chceš stráviť zvyšok života a všetci ľudia ktorých máš rada a to je oveľa dôležitejšie ako to či každému chutia zákusky alebo sa tete Gite zdá, že DJ hrá príliš nahlas.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť