Rýchlo sa naň zvyká, ale zbaviť sa ho je priam nemožné. Obhrýzanie nechtov u detí je zlozvykom, ktorý o niečom vypovedá. Odhaliť a zastaviť ho treba čo najskôr. Ako na to?
Obhrýzanie nechtov u detí
Veľmi častým javom, ktorý sa objavuje až u 30 – 60 % detí, je obhrýzanie nechtov. Dieťa si vkladá predmety a svoje vlastné ruky do úst už od útleho „bábätkovania“. Prostredníctvom úst všetko skúma. Tvár a hlavne ústa si dieťa chytá i v neskoršom veku. Predškolákov tiež rodičia často napomínajú, aby si nestrkali špinavé prsty do úst, keď sú vonku na ihrisku. Aj takto sa môže začať problém s obhrýzaním nechtov u detí, ktorý vyzerá spočiatku nevinne. Vo väčšine prípadov je však príčina niekde inde, hlbšie – v detskej psychike.
Prečo si dieťa obhrýza nechty?
Otázka, na ktorú hľadá odpoveď mnoho rodičov. Čo dieťa vedie k tomu, že si začalo obhrýzať nechty? Prečo si vytvorilo takýto zlozvyk, ktorého sa nevie zbaviť? Veľa detí si nechty ohryzie až do krvi, ale ani to ich nezastaví. Na hryzenie nechtov si deti skrátka veľmi rýchlo zvyknú, stane sa z toho súčasť ich každodenných činností. Ale prečo to vlastne tie naše deti robia?
Obhrýzanie nechtov u detí je nutkavé správanie, ktoré dieťaťu pomáha bojovať s napätím vo svojom vnútri. Keď sa dieťa ocitne vo vypätej situácii a prežíva silné emócie, často samé nevie, ako z toho von. Necíti sa dobre, pociťuje nepríjemné napätie a vnútorný tlak, chce to prirodzene zastaviť a upokojiť sa. Nevie však ako. No a keď nie je poruke nič lepšie, dať si pršteky do úst je predsa také rýchle a jednoduché.
Dieťa si obhrýza nechty teda v dôsledku prežívania emócií, ktoré nevie primerane spracovať. Môže byť za tým úzkosť a obavy, strach, hnev, stres či smútok. Niekedy s tým začne aj z nudy alebo zo zvedavosti. Ak sa to nepodchytí včas, prenesie sa onychogágia, ako sa obhrýzanie nechtov odborne nazýva, až do dospelosti a vtedy je už naozaj náročné sa od obhrýzania nechtov odučiť.
Obhrýzanie nechtov u detí nie je iba estetickým problémom
Je pravda, že obhryzené nechty sú napohľad škaredé a v druhých môžu spôsobiť až odpor. Nejde však len o problém s tým, ako nechty vyzerajú. Onychogágia spôsobuje rad ďalších komplikácií, ako je napríklad plesňová a bakteriálna infekcia, zápaly, hnisavé infekcie a afty v ústach, bolesť žalúdka a hnačky v dôsledku prehltnutia škodlivých mikroorganizmov z povrchu nechtov, trvalé zmeny vzhľadu nechtov, bolestivosť čeľuste či zápal ďasien.
Obhrýza si vaše dieťa nechty? Toto určite nerobte, lebo to len zhoršíte
Už na prvý pohľad môžeme zistiť, či si dieťa obhrýza nechty, alebo nie. Príliš krátke nechty, ktoré majú deformovaný tvar, poškodené nechtové lôžko a prípadne aj začervenanie pokožky a zápal okolo nechtu – to sú dôkazy, že má dieťa zrejme nejaký psychologický problém, ktorý sa snaží odbúrať obhrýzaním nechtov.
Ako odstaviť dieťa od dojčenia
Rodičia nechcú, aby sa aj ich rodiny týkalo obhrýzanie nechtov u detí, preto to chcú s najlepším úmyslom zastaviť. Dohovárajú, upozorňujú, neraz i zakričia, alebo sa uchýlia k „babským radám“ z internetu. Čo teda robiť a čoho sa vyvarovať, aby sme dieťaťu pomohli zlozvyku sa zbaviť?
Takto nie
Keď chceme dieťa odučiť od obhrýzania nechtov, musíme sa obrniť trpezlivosťou, pretože je to beh na dlhé trate. Určite na dieťa netreba kričať, dať mu po zadku, či ho zahanbovať, ak ho prichytíme pri obhrýzaní nechtov. Mohlo by to len prehĺbiť jeho vnútorné napätie a zlozvyk ešte zhoršiť.
„Babské“ rady tiež radšej neskúšajme. Namáčanie prštekov do octu, čili alebo do čierneho korenia problém nevyrieši. Dieťa totiž vie, že si stačí prsty umyť. Navyše, ak je obhrýzanie nechtov u detí naozaj spojené s nejakým psychickým problémom, tieto metódy ich zlozvyk určite nezastavia.
Ako dieťa odnaučiť obhrýzať si nechty
V prvom rade sa treba zamerať na hľadanie príčiny a pokus o jej odstránenie. Majme na pamäti, že dieťa potrebuje predovšetkým naše porozumenie, podporu a pomoc.
Komunikácia
Nie vždy je príčina iba jedna. Aby sme ju odhalili, musíme sa s dieťaťom rozprávať. Pýtať sa ho na jeho prežívanie, na školu/škôlku a kamarátov v nej, na pani učiteľky, spoločné zážitky so spolužiakmi. Keď ide napríklad o ťažkosti v škole, často ich pomenovanie a riešenie dokáže problém s obhrýzaním nechtov pomerne rýchlo odstrániť.
Vysvetľujte
Deti sú chápavé a vnímavé stvorenia. Vysvetlite im, čo môže obhrýzanie nechtov spôsobiť, prečo je pre ne nebezpečné a prečo vám záleží na tom, aby ste to spolu dokázali odstrániť. Povedzte dieťaťu (primerane veku) o rizikách, ktoré hrozia, keď si bude nechtíky neustále dávať do úst. Spomeňte svoje obavy. A nezabudnite sa opýtať na návrhy jeho riešenia. Deti sú vynaliezavé a často prídu samé s niečím, čo môže zabrať.
Všímajte si spúšťače
Zamerajte sa na to, kedy a v akej situácii si dieťa začne obhrýzať nechty. Môže to byť pri sledovaní televízie. Pri rozhovore o tom, čo bolo v škole. Počas cesty do škôlky či školy. Pred návštevou lekára. Všímajte si svoje dieťa a pomôžte mu týmito situáciami prejsť.
Zamestnajte jeho ruky
Obhrýzanie nechtov u detí môžete zažehnať aj odvrátením pozornosti. Dobrým pomocníkom je napríklad antistresová loptička. Dajte ju dieťaťu do ruky napríklad v obývačke počas sledovania televízie, ak si práve vtedy zvykne obhrýzať nechty. Alebo ho chyťte za ruku. Počas cesty do školy môže pomôcť tiež cukrík alebo žuvačka, dávajte si však pozor na to, aby ste zbytočne často nenahrádzali obhrýzanie nechtov jedlom.
Poraďte sa s odborníkom
Ak sa vám zdá, že obhrýzanie nechtov u vášho dieťaťa nie ste schopní zastaviť, vyskúšali ste už snáď všetko, ale bez výsledku, nehanbite sa požiadať o pomoc odborníka. Detský psychológ vás nasmeruje k riešeniu problému a pomôže vám, no najmä vášmu dieťaťu odstrániť príčiny ukryté v jeho psychickom prežívaní, vďaka čomu zmizne aj problém s obhrýzaním nechtov.