Mnoho mamičiek dnes svoje deti nosí v šatke alebo v nosiči. Niektoré bábätká to jednoducho vyžadujú a v kočíku nechcú byť ani za svet. Iné sa nosia sem – tam, napríklad na výletoch, v obchode či v autobuse. Veľa bábätiek sa ocitá v nosičoch, keď treba staršieho súrodenca zaniesť do škôlky či do školy, a potom ho z nej vyzdvihnúť. V neposlednom rade je nosenie veľmi častým spôsobom, ako uspať bábätko. Niet pochýb o tom, že nosenie detí je praktické. Ale počas letných horúčav môže byť aj nepríjemné. Sú však spôsoby, ako nosiť dieťa v lete, aby bola spokojná mamička i samotné dieťatko.
Ako nosiť dieťa v lete
Pri výbere šatky alebo ergonomického nosiča na letné obdobie je dobré zamerať sa nielen na správnu veľkosť, ale aj na materiál, z ktorého je nosiaca pomôcka vyrobená. Sú totiž materiály, najmä tie prírodné, ktoré dokážu regulovať teplotu, odvádzať vlhkosť, alebo mierne ochladiť. Z týchto materiálov sa vyrába aj oblečenie. Vhodný nosič, alebo šatka, a vzdušné oblečenie sú pri nosení v lete základ.
Materiály vhodné na leto
Medzi najznámejšie materiály, z ktorých sa vyrábajú ergonomické nosiče a šatky na nosenie detí, a ktoré sú vhodné na nosenie počas leta, patrí tencel, bambus, konope, ľan, repreve, hodváb a vlna.
Tencel – je to prírodný materiál, ktorý je vzdušný a keďže sa nezvykne krčiť, je aj veľmi obľúbený. Tencel dokáže absorbovať omnoho viac vlhkosti ako bavlna, a navyše aj príjemne chladí.
Ľan – Známe sú najmä ľanové košele a blúzky, avšak toto rastlinné vlákno sa pridáva aj do šatiek a nosičov. Ľan má veľmi dobré termoregulačné schopnosti a prispôsobuje sa okoliu. Ľanová šatka si však vyžaduje častejšie žehlenie, aby vlákna fungovali správne. Zároveň treba myslieť na to, že šatka na nosenie s prímesou ľanu je tvrdšia, preto ju treba zanosiť a ak sa nepoužíva, treba ju raz za čas preskladať.
Repreve – Táto prímes má veľmi podobné vlastnosti ako tencel. Na rozdiel od neho je však repreve umelým vláknom, ktoré sa vyrába z recyklovaných materiálov. Na leto je táto látka veľmi vhodná, pretože je vzdušná a dobre odvádza vlhkosť z tela.
Vlna – Vlna má byť vhodná na leto? Nejde o preklep, naozaj je to tak. I keď nemáme na mysli práve vlnené svetre a teplé ponožky. Vlna veľmi dobre odvádza vlhkosť a navyše má antibakteriálne účinky. Samozrejme, vyberáme si tenkú šatku s nízkou gramážou.
Konope – Najväčším benefitom tohto materiálu sú termoregulačné vlastnosti. V zime nás zohreje a počas leta ochladí. Šatku na nosenie s prímesou konope však treba, podobne ako ľanovú šatku, častejšie žehliť.
Nosenie v lete – Na toto nezabúdajte
Rodičia sa obávajú, či je vôbec vhodné nosiť dieťa počas leta, keď je vonku horúco. Pri správnom spôsobe obliekania a ochrany proti slnku sa však netreba nosenia vzdávať. Malé bábätko sa predsa neriadi ročným obdobím a mamkinu náruč si pýta, či je vonku mráz alebo páľava. To, že sa bude potiť dieťa i mama, je normálne. Potenie neznamená, že je niečo zle, je to prirodzený spôsob, akým sa naše telo ochladzuje. Môžeme si však pomôcť napríklad funkčným oblečením, ktoré odvedie vlhkosť a rýchlo schne. Odpovedí na otázku, ako nosiť dieťa v lete, a spôsobov, ako si letné nosenie spríjemniť, je viacero. Môžete sa inšpirovať našimi radami.
1. Minimum oblečenia
Dieťatko do šatky alebo nosiča obliekame minimálne. Keď je vonku horúco, dieťatku úplne postačí plienka. Netreba zabúdať, že šatka alebo nosič predstavujú ďalšiu vrstvu, ktorú máme na sebe.
2. Všestranná látková plienka
Látková plienka je univerzálnym pomocníkom v starostlivosti o dieťa. Jej hlavnou úlohou, na ktorú bola vyrobená, je prebaľovanie, čo však v dnešnej dobe nahradili jednorazové plienky. Používa sa však aj ako podložka pod bábätko, ľahká prikrývka, či ako náhrada podbradníka. Využijete ju aj pri nosení. Aby ste predišli otlačeniu a spoteniu tváričky bábätka, stačí medzi vás a bábätko vložiť látkovú plienku.
3. Náhradné oblečenie majte poruke
Je dobré nosiť so sebou náhradné oblečenie pre bábätko. Ak ho zo šatky alebo nosiča vonku vyberiete a bude spotené, prezlečte ho do čistého a suchého oblečenia.
4. Nezabúdajte na ochranu pred slnkom
Časti tela, ktoré nie sú zakryté nosičom a šatkou, vždy natierajte ochranným krémom. Je dôležité čítať etiketu, pretože nie všetky krémy pre deti sú určené aj pre najmenšie bábätká. Niektoré krémy sú vyrobené pre deti od troch alebo až od šiestich rokov. Hlavičku dieťaťa vždy zakryte klobúkom. Vhodné sú klobúky a letné čiapočky s predĺženou zadnou časťou, ktorá ochráni aj krk.
5. Vyhľadávajte tieň
S malým dieťaťom naviazaným na vašej hrudi sa vyhýbajte priamemu slnku. Zdržiavajte sa v tieni, ale myslite na to, že aj tam treba používať ochranný krém. Ak to nie je nevyhnutné, v čase poludnia až do približne 15-tej hodiny vonku nechoďte, pretože vtedy je najviac horúco.
6. Prestávky
Ako nosiť dieťa v lete? Na striedačku. Ak sa vonku zdržiavate dlhší čas, ideálne je dieťa zo šatky alebo z nosiča vyberať, aby sa trošku vyvetralo. Položte ho na deku (alebo na trávu rozprestrite šatku) a nechajte ho ponaťahovať sa. Ak je spotené, prezlečte ho. Nezabúdajte na pitný režim. Kojené dieťa je v lete potrebné dojčiť na požiadanie, pretože je častejšie smädné. Pre nekojené deti noste so sebou vždy vodu alebo vychladený čaj.