Možno práve čakáte bábätko a rozmýšľate, aké meno mu vybrať. V nedávnom článku ste zistili, aké boli za rok 2022 najčastejšie vyberané mená pre detičky. Čo by ste však mali vedieť v prípade, že zvažujete celkom netradičné mená?
Netradičné meno – čo treba vedieť pri jeho výbere?
Možno ste to nevedeli, ale aj pri výbere mena sa musíte riadiť zákonom. Podľa zákona nesmiete dať dieťaťu hanlivé alebo neosobné meno. Zakázaná je aj domácka podoba mena alebo zdrobnenina. Prvé meno (dieťaťu môžete dať až 3 krstné mená) nesmie byť totožné s prvým menom starších súrodencov. Rovnako nemôžete dať dieťaťu ženského pohlavia mužské meno a naopak.
Zmeniť si meno môžete len v prípade, ak sú na to dôvody „hodné osobitného zreteľa”, o čom rozhoduje Okresný úrad. Povoleniu úradov však nepodlieha zmena mena po osvojení dieťaťa, zmena mena po zmene pohlavia alebo ak chcete používať slovenský, resp. zahraničný ekvivalent svojho súčasného mena.
Čo ak sa rozhodnete pre cudzojazyčné meno?
Dnes čím ďalej, tým viac rodičov vyberá deťom práve zahraničné mená. Treba sa pripraviť na to, že ak dané meno nie je u nás ešte zaužívané, na matrike vás môžu požiadať o potvrdenie zastupiteľského úradu cudzieho štátu, že dané meno existuje. Napriek tomu, že možnosť žiadať od vás takéto potvrdenie dovoľuje matrike zákon, v praxi sa s ňou nemusíte stretnúť. Na mnohých úradoch môže postačiť, ak si doslova vyhľadajú meno na internete a zistia, že je v zahraničí bežne používané.
Netradičné meno a oslavovanie menín
Na Slovensku sa tak stretnete aj s deťmi, ktoré nesú meno ako Trifón, Jose Armando, Eskáda, či Džansu. Pokiaľ dáte dieťaťu netradičné meno, ktoré v našom kalendári nenájdete, môžete požiadať Kalendárovú komisiu o zaradenie nového mena do oficiálneho kalendária. Kalendárová komisia vznikla na Slovensku až v roku 2016 a to z dôvodu potreby vytvoriť jednotný oficiálny kalendár mien. Základnými kritériami na posudzovanie mien je súlad so spisovnou normou slovenského jazyka, zakotvenosť v domácej a európskej tradícii ale napríklad aj výskyt mena v
populácii.
Presúvanie v kalendári
Od jej vzniku sa do kalendára zaradili mená Noel, Jonáš, Alexia, Zara, Noema, Elisa, Atila, Auróra, Ronald, Rita, Eliána, Radka, Andreas, Nátan a Nikoleta. Zároveň preradila mená Artur a Dušana na iný dátum, takže nositelia týchto mien si budú musieť zvyknúť na iný deň, kedy budú oslavovať svoje meniny. K presúvaniu mien v kalendári dochádzalo už aj v minulosti, napr. meno Ivona bolo v kalendári pôvodne v máji, neskôr sa tam nenachádzalo vôbec a následne bolo priradené k 28.12., kedy oslavujú aj Ivany.
Toto oficiálne kalendárium má pre vydavateľov kalendárov u nás len odporúčací charakter, čiže stále sa môžete stretnúť s rôznymi kalendármi. A ak vám aj nezaradia nové meno do oficiálneho kalendária alebo sa vám to nechce riešiť, môžete jeho meniny oslavovať podľa kalendára danej krajiny alebo jednoducho kedy sa sami rozhodnete.