Canisterapia pre deti

Autor: Paula

Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka. To však nie je všetko. Môže byť dokonca aj lekárom. Canisterapia je výborným spôsobom, ako deťom pomôcť s rozvojom motoriky, ale pozitívne vplýva aj na detskú psychiku. O čo teda ide a prečo je canisterapia pre deti taká účinná?

 

Canisterapia pre deti – Keď má lekár štyri labky

Takmer všetky deti majú rady zvieratká. Deti a domáci miláčikovia sú často nerozlučnou dvojicou. Psík je jedným z najobľúbenejších domácich miláčikov, a tiež je najčastejším zvieracím kamarátom, ktorého majú ľudia doma. Okrem toho, že nám vnáša do života radosť, smiech a zábavu, starostlivosť o psíka a už len samotná jeho prítomnosť v našej blízkosti je priam liečivá. Láskyplné hladkanie psieho kamoša človeka upokojuje, znižuje stres a napätie, dokonca môže stabilizovať krvný tlak.

Canisterapia je liečebná metóda, pri ktorej sa využíva pozitívne pôsobenie psa na človeka. Hoci názov napovedá, že ide o terapiu, teda určitý liečebný proces, canisterapia nie je iba pre zdravotne znevýhodnených. Veľkej obľube sa teší aj u zdravých detí a je vhodná aj pre malé bábätká.

Nie každý pes je na canisterapiu vhodný. Aby mohol psík túto prácu vykonávať, musí absolvovať špeciálny prípravný kurz a výcvik a následne zložiť skúšky.

canisterapia pre deti

Pes aj ako psychológ

Canisterapeutka Katka Beinsteinová má dvoch psíkov rasy Cavalier King Charles Spaniel – Molly a Erin – s ktorými sa venuje deťom v jasličkách, autistom, deťom v škôlkach a na školách, pred časom aj seniorom v domove dôchodcov. Vysvetľuje, že základnou úlohou psa je starať sa o šťastie druhých: „Úlohou psa pri canisterapiách je redukovať počet stresových hormónov a spustiť tvorbu hormónov šťastia. To sa deje pri fyzickom kontakte psa a človeka. Je to ako keď sa dieťa mazná so svojou mamičkou, vtedy sa tiež u neho i u matky spúšťa tvorba endorfínov,“ hovorí Katka.

Ako pokračuje, psíkovia fungujú neraz aj ako dobrí psychológovia, ktorým deti často otvárajú svoje srdiečka, ak ich iečo trápi. „Benefitov, ktoré prináša canisterapia pre deti, je veľa. Dieťa ktoré trpí nejakým problémom, často vedie so psíkom ,,dialóg“ , otvorí mu svoje vnútro. Pri práci so psom sa odosobnia všetky problémy a aspoň počas trvania canisterapie zažívame spolu smiech, vyjadrovanie pocitov i krásne uvoľnenie celého organizmu.“

Canisterapia pre deti – Ako prebieha?

Keď sa rodičia rozhodnú, že so svojím dieťatkom vyskúšajú canisterapiu, obrátia sa na špeciálne canisterapeutické centrá, alebo na terapeutov jednotlivcov. Na výber majú skupinovú alebo individuálnu canisterapiu. Samotný priebeh terapie je vždy prispôsobený veku a zdravotnému stavu dieťatka. „Na začiatku sa klientovi predstavíme, porozprávame niečo o psíkovi, čo má pes rád a čo, naopak, rád nemá. Potom už pristupujeme k samotným edukačným cvičeniam na posilnenie socializácie so psíkom, koordinácie oko – ruka, na posilnenie jemnej a hrubej motoriky. Na to využívame špeciálne pomôcky, s ktorými už vedia psy pracovať,“ približuje Katka Beinsteinová.

Čo od canisterapie očakávať? Základom je hra dieťaťa a psíka. Počas canisterapie vládne dobrá nálada. Všetky hry, cviky a ďalšie úkony sú špeciálne navrhnuté tak, aby si dieťa buď precvičilo jemnú a hrubú motoriku, precvičilo telíčko a v neposlednom rade získalo dobrý pocit na duši. Pri fyzicky hendikepovaných detičkách sa kladie dôraz najmä na precvičenie postihnutého svalstva jednak formou rehabilitačných cvičení, ale tiež na zapojenie svalových skupín za pomoci a asistencie psieho terapeuta.

Canisterapia hravou formou

Každý skúsený canisterapeut má pripravené zaujímavé aktivity, ktorým sa s klientmi venuje a do ktorých sú, samozrejme, zapájané aj psy. Používajú sa psie hlavolamy, do ktorých detičky ukrývajú maškrty pre psíka, farebné poháriky, farebné štipce, loptičky, šité látkové hračky v tvare psíkov, paciek a kostičiek, kužele, prekážky či tunel, kde sa deti so psíkom naháňajú. Hravou formou sa deti učia farby, učia sa, ako dať psíkovi správne povel a ako ho následne odmeniť. V neposlednom rade sa deti so psíkom na canisterapii hrajú, maznajú, ležia vedľa neho, hladkajú ho. „Reakcie detí sú veľmi pozitívne a hneď by brali psíka domov. Pes je prirodzený tvor a deti miluje,“ opisuje canisterapeutka Katka.

Canisterapia pre deti je pre psa veľkou výzvou

Hoci psí terapeuti sú na túto prácu vycvičení, predsa len sa pri deťoch môžu dostať do úzkych. Malé deti rady psa ťahajú za chlpy, za uši či za chvost, preto musí byť psík vybavený aj veľkou dávkou trpezlivosti. Aké sú Katkine psy? „Sú to profesionálky. Viem presne, kedy nahodia pracovný výzor. Sú zodpovedné, milé, tolerantné a trpezlivé,“ opisuje svoj tím Katka Beinsteinová.

A keď canisterapia skončí a psíkovia si môžu oddýchnuť? Aké sú Molly a Erin doma? „Zbožňujú môjho manžela, hladkanie a ležkanie v posteli. Vedia, že majú voľno od práce a niekedy si robia, čo chcú. Chvíľku sa na ne i hnevám, ale potom, keď si pozriem fotky z ich naozaj veľmi vyčerpávajúcej práce, všetky negatívne pocity zo mňa opadnú a som na ne veľmi pyšná. Sú to plnohodnotní členovia našej domácnosti. Moja rodina.“

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť