Materstvo je najkrajším obdobím v živote ženy. Akokoľvek je však mamička šťastná, nedokáže si dieťatko naplno užívať keď je unavená. Väčšina mamičiek by si priala lepší nočný ale aj denný spánok svojich bábätiek. Hodinové uspávania na prsníku, časté nočné budenie, denný spánok len v niekoľkominútových intervaloch. Toto je realita pri mnohých bábätkách. Dá sa s tým vôbec niečo robiť?
Pre mnohé maminky ešte môže byť slovné spojenie „spánkové poradenstvo“ úplne neznámy pojem. Preto vám s radosťou predstavujeme Zuzku Guzmickú – certifikovanú spánkovú poradkyňu.
Zuzka, čo je vlastne náplňou práce spánkovej poradkyne?
Mojou prácou je pomáhať rodinám so spánkom bábätiek. V prvom rade sa venujem edukácii rodičov. Vysvetľujem rodičom ako spánok ich bábätka funguje, ako spánok čo najviac podporiť, ako sa spánok mení a čo môžu rodičia očakávať. Rodičia sa na mňa obracajú individuálne a ja im formou individuálneho poradenstva radím, čo zmeniť, čo upraviť, aby spali viac a boli všetci viac oddýchnutí.
Práca poradkyne, ale nie je len o spánku. Pri poradenstve sledujem aj rôzne ďalšie faktory ovplyvňujúce spánok dieťatka ako reflux, spánkové poruchy, alergie, výživu, psychický stav maminky a pod. Netreba zabúdať že spánkové poradenstvo je aj silným poradenstvom pre rodiča, s cieľom podporiť jeho sebavedomie a znalosti o spánku, pripraviť ho na to, čo môže v oblasti spánku svojho dieťatka očakávať a hlavne podporiť maminku psychicky. Spoznávam rodiny, ktoré žijú na celom svete a majú neuveriteľné príbehy. Okrem individuálneho poradenstva sa venujem prednáškam o spánku. Tiež dobrovoľnícky chodím do jednej slovenskej fakultnej nemocnice, kde maminkám na oddelení šestonedelia rozprávam o bezpečnom spánku novorodencov.
Odkiaľ pramenia tvoje vedomosti o detskom spánku? Máš nejakú školu alebo kurz?
Absolvovala som viaceré zahraničné spánkové certifikácie. Som presvedčená o tom, že žiaden jeden certifikát neposkytne komplexné informácie tak, aby mohol spánkový poradca kvalitne pracovať. Preto ich mám niekoľko a neustále sa ďalej vzdelávam. Okrem toho sa zúčastňujem spánkových konferencií a zároveň si priebežne platím mentoring so zahraničnými ešte skúsenejšími kolegyňami, sledujem výskumy.
Spánok nie je len o zaspávaní, ale vplýva naň množstvo iných faktorov. Moje ďalšie štúdium zahrňuje aj oblasti refluxu, dojčenia, výživy, popôrodnej depresie, zón detskej regulácie, odplienkovania. Jedno s druhým súvisí a na spánok je potrebné sa pozerať celostne. Aktuálne sa detailnejšie vzdelávam v oblasti laktačného poradenstva a insomnie u dospelých. Som členom Medzinárodnej asociácie detských spánkových poradcov IACSC kde máme tiež k dispozícii ďalšie vzdelávanie. Spánok je veda a jeden kurz, určite nestačí.
Dokáže spánkové poradenstvo pomôcť každému dieťatku alebo existujú deti, ktoré jednoducho nechcú spať?
V zásade dokážeme spánok rýchlejším alebo pomalším tempom zlepšiť vždy a do takej miery, ktorá je veku primeraná a ktorú si praje rodič. Avšak sú detičky, ktoré potrebujú veľmi veľa času a ich spánok je nepredvídateľný. Samozrejme už sa stalo, že sme s pár rodinkami pracovali na spánku ich detičiek na viackrát, lebo pri prvom raze sme vyhodnotili, že dieťatko a niekedy aj rodičia, ešte neboli pripravení.
Je spánkové poradenstvo nápomocné aj pri dojčených deťoch? Predsa len dojčenie nie je len o pití mlieka ale upokojovaní sa a blízkosti matky.
Určite áno. Je to jeden veľký mýtus, že dojčené deti nespia. Často stačia malé zmeny. Napr. nezaspatie pri dojčení, ale tesne po nadojčení, úprava doby bdenia a spánkového prostredia na to, aby si dieťatko osvojilo základnú schopnosť zaspinkať a spojiť si spánkové cykly a teda spať dlhšie a menej prerušovane. Bežne vidíme u bábätiek (5+ mesačných), ktoré si túto schopnosť osvoja, že zo 7-9 nočných budení sú zrazu 2-3 bez akéhokoľvek nočného plaču. Samozrejme každé bábätko a rodinná situácia je iná.
Je dôležité povedať, že dojčenie v noci je pre bábätká prospešné, preto ho do určitého veku v noci nikdy neodporúčam rušiť a podporujem maminky v tom, aby detičky dojčili a nenahrádzali materské mlieko umelým. Aj dojčené dieťatko môže lepšie spinkať. Je dôležité povedať, že u bábätiek novorodencov do nočného dojčenia nijak nikdy nezasahujem a všetky maminky sú podporované v dojčení podľa potreby.
Koľko asi trvá, kým na dieťatku uvidíme prvé pozitívne zmeny tvojho poradenstva?
Toto je naozaj veľmi individuálne. S rodičmi vždy riešime najprv spánkovú hygienu, prerozdelenie denných spánkov, nastavenie predspánkovej rutiny, výživu, prípadne dojčenie, ak rodič označí, že dojčenie nie je v poriadku. Až následne sa púšťame do zmeny návyku. Nie vždy je to potrebné. U väčšiny bábätiek meníme aj spôsob zaspávania a v drvivej väčšine prípadov sú rodičia pri detičkách, berú ich na ruky, hladkajú, alebo staršie detičky podporujú v tom, aby si ľahli a zavreli očká. Vôbec sa to nedá presne špecifikovať. Niektoré bábätka majú tzv. „easy going“ temperament a dokážu sa prispôsobiť zmene za pár dní s minimom plaču. Niektoré iné temperamenty potrebujú viac času. Tiež to závisí od veku dieťatka. Ten čas by som povedala je niekde medzi týždňom a mesiacom niekedy aj viac.
Radíš mamám osobne alebo tvoje spánkové poradenstvo funguje formou telefonátu či správ?
Radím prostredníctvom emailu, telefonátov a Whatsappu. Od júla otváram moje spánkové štúdio, kde ma budú môcť prísť rodiny navštíviť s bábätkom aj osobne. Veľmi sa na to teším.
Úprimne, prvýkrát som o tebe počula od mojej známej. Mala zaujímavú skúsenosť. Manžel jej vyčítal „vyhodené peniaze“. Zmenil názor až keď ich dieťatko skutočne začalo lepšie spať. Stretávaš sa často s ľuďmi, ktorí neveria, že spánkové poradenstvo môže pomôcť?
Áno, toto je častý prípad. Veľmi ma teší, keď v dotazníku nájdem, že ma jeden ocko odporučil v práci druhému ockovi. Včera mi prišiel napr. email od jednej maminky v znení: „Zuzik, keby si bola teraz tu, tak ťa vystískam tak, že praskneš. “. Táto práca je pre mňa poslaním a vie byť psychicky aj fyzicky veľmi vyčerpávajúca. Práve preto emaily a telefonáty, osobné stretnutia, kedy rodičia povedia, že im moje poradenstvo zmenilo život, zachránilo manželstvo, alebo kríže sú pre mňa to, čo ma posúva dopredu, čo ma hreje pri srdci a nabíja energiou. Od každej jednej rodiny sa aj ja vždy niečo naučím, niečo si odnesiem a za to ďakujem. Som vďačná, že môžem pomáhať.
Zuzka je veľmi milá a sympatická osoba a my jej srdečne ďakujeme za rozhovor a prajeme ešte veľa spokojných a vyspatých rodín.
Ak vás spánkové poradenstvo zaujalo navštívte Zuzkinu stránku www.lepsispanokbabatiek.sk