Pôrod je pre ženské telo síce prirodzený, no zároveň aj fyzicky a psychicky veľmi náročný. Ak má byť privedenie bábätka na svet pre teba krásnym zážitkom, určite ti odporúčame pripraviť sa naň.
Fyzická príprava na pôrod
Cvičenie by malo (ak to zdravotný stav ženy dovoľuje) k tehotenstvu rozhodne patriť. Okrem toho, že tvoje telo pripraví na pôrod spevnením svalstva, prospešné je aj pri rôznych ťažkostiach počas tehotenstva, akými sú bolesti chrbta, krížov či opuchy končatín. Cvičenie musí byť samozrejme bezpečné, bez silných nárazov a otrasov. Ideálna je gravid yoga, predpôrodná príprava na fit loptách či tehotenský pilates.
Benefitom tehotenského cvičenia je (samozrejme okrem toho, že sa lepšie cítiš) aj fakt, že tvoje telo neochabne a po pôrode sa tak dostaneš do formy oveľa ľahšie.
Okrem dobrej fyzickej kondície, ktorú si zabezpečíš pravidelným precvičením celého tela by si nemala zabudnúť na časť tela, ktorá bude pri pôrode zohrávať najdôležitejšiu úlohu a tou sú panvové svaly. Tie dokážeš posilniť a pripraviť na intenzívne pnutie počas pôrodu s pomôckou na to určenou. V súčastnosti je u nás najznámejšou predpôrodnou pomôckou, odporúčanou aj samotnými lekármi Aniball. Tisícky spokojných žien tvrdia, že vďaka tomuto už pomerne známemu balóniku na cvičenie bol ich pôrod rýchlejší, jednoduchší a veľmi často aj bez nástrihu hrádze a následného šitia.
Ďalšími predpôrodnými pomocníkmi ti môžu byť bylinkové čaje, ktoré sa odporúčajú piť štyri až šesť týždňov pred pôrodom. Ostružina malinová a Alchemilka pripravujú pôrodné cesty, stimulujú sťahy hladkého svalstva a posilňujú maternicu. Čaj z týchto bylín však rozhodne nepi počas gravidity skôr ako uvedené štyri až šesť týždňov pred termínom.
Vedomostná príprava na pôrod
Predovšetkým u prvorodičiek sa môže ku koncu tehotenstva dostaviť stav úzkosti zo samotného pôrodu. Vo všeobecnosti platí, že človek sa najviac bojí nepoznaného, preto je veľmi dôležité, aby si ako budúca mamička vedela čo ťa čaká a ako bude pôrod prebiehať. Dnes je už bežnou praxou kurz predpôrodnej prípravy, v rámci ktorého ťa (prípadne aj partnera, ktorý bude pri pôrode) kompetentní oboznámia s priebehom jednotlivých fáz pôrodu a ukážu ti aj priestory „vzdychárne“, vyšetrovne i pôrodnej sály.
Všetky tieto poznatky a vedomosti ti jednoznačne napomôžu aj k psychickej pohode pred pôrodom.
Psychická príprava na pôrod
Vyhni sa akýmkoľvek negatívnym predstavám. Predstavuj si svoj pôrod ako krátky a bezproblémový. Vyber si osobu, ktorá ťa bude pri pôrode sprevádzať a opíš jej tvoju predstavu.
Každý človek má iný prah bolesti, no aj podľa mnohých psychológov nie je najväčší rozdiel v úrovni prahu bolesti ale v schopnosti bolesť znášať na základe psychického naladenia. K psychickej pohode ti môže rozhodne pomôcť aj výber lekára, ktorého budeš mať pri pôrode a ktorému dôveruješ.
Tipy spokojnej mamy
Pri pôrode by si sa mala logicky čo najviac sústrediť na samotný pôrod. Psychická pohoda, správne dýchanie, tlačenie. Aby si sa na tieto aktivity mohla plne sústrediť, nemali by ťa rušiť žiadne nepríjemné pocity, ktoré sú jednoducho „navyše“. Suché pery či sliznice alebo nepohodlná košeľa sú malichernosti, ktoré ťa ale v už aj tak dosť napätej situácií môžu zbytočne rozptyľovať.
- Vyber si pre pôrod pohodlnú materskú košeľu, ktorá je vhodná aj na dojčenie a v ktorej sa budeš dobre cítiť
- Počas prvej doby pôrodnej môžeš počúvať obľúbenú či relaxačnú hudbu
- Nezabudni sprej do nosa a hrdla (na zvlhčenie slizníc počas prvej doby pôrodnej) a taktiež balzam na pery aby ťa skutočne nič zbytočne nerozptyľovalo
- Na dodanie energie počas pôrodu si môžeš pribaliť hroznový cukor (piť ani jesť ti takmer v žiadnej pôrodnici nedovolia)
Veríme, že si v našom článku našla aspoň pár zaujímavých poznatkov, ktoré ti pomôžu na ceste k ľahšiemu pôrodu.