INŠPIRATÍVNA MAMA – HENRIETA MINICHOVÁ

Autor: spokojná mama
0 komentár

Pôrod je pre rodičov obvykle nezabudnuteľným zážitkom. Štvornásobná mamička Henrieta Minichová z Prievidze pred pár dňami zažila pôrod, na ktorý skutočne nikdy nezabudne. Henrieta nestihla príchod do nemocnice a svoje dvojičky porodila doma na chodbe len za asistencie partnera a záchranára na telefóne.

Jedna nečakaná situácia striedala druhú, keď sa jedno z dievčatiek narodilo v plodovom vaku, no Henrieta si zachovala duchaprítomnosť a rozvahu a dieťatko dostala z vaku von vlastnými zubami. Na podviazanie pupočníkov použili s partnerom šnúrky od topánok a na prestrihnutie použili kuchynské nožnice…

To, čo mnohým z nás môže pripomínať scenár amerického filmu, ona zvládla bravúrne. Bez paniky a s chladnou hlavou.

 

Starší súrodenci na návšteve dvojičiek v nemocnici

 

Henrieta Minichová 

Henrieta Minichová je dvadsaťdeväťročná mamička z Prievidze. Z predošlého vzťahu má 6 ročného synčeka a 5 ročnú dcérku. Keď sa s priateľom Romanom rozhodli mať aj spoločné dieťatko, netušili, že sa im podarí splodiť naraz rovno dve. Celé tehotenstvo bolo bezproblémové a na dvojičky sa s partnerom samozrejme veľmi tešili. Henrieta pracovala ako učiteľka v materskej škole, neskôr sa venovala fotografovaniu.

Vo voľnom čase sa rada venovala aj tématike pôrodníctva. Aj vďaka tomu dokázala mladá mamička s prehľadom a bez strachu zvládnuť pre mnohé matky nepredstaviteľnú situáciu domáceho pôrodu, ktorá ju čakala.

Na našu otázku, ako sa cítila a či mala strach keď si uvedomila, že do pôrodnice to s partnerom nestihnú a celý pôrod prebehne v domácom prostredí, bez lekára odpovedala:

Vôbec som sa nebála. Nebolo čoho. Pôrod beriem ako niečo prirodzené a riadila som sa vlastnou intuíciou a inštinktom. Každý to máme v sebe, len to treba počúvať.

 

zdroj fotografií : súkromný archív Henriety Minichovej

 

Pôrod na chodbe

Pôrod sa spustil neuveriteľne rýchlo. Keď Henrieta zacítila, že sa to blíži, začala sa s partnerom obliekať do nemocnice. Pri odchode na chodbe dostala silné kontrakcie pri ktorých pochopila, že v nemocnici rodiť nebude. Okamžite volali záchranárov, ktorí im celý čas telefonicky s pôrodom pomáhali.

Samotný pôrod postupoval veľmi rýchlo. Na svet prišlo prvé dievčatko, Natália, no rodičia si ešte nemohli vydýchnuť. Stihli ju len zabaliť aby ju zahriali a na svet sa už tlačila aj Charlottka. Dievčatko sa však narodilo v plodom vaku. Neštandardnú situáciu museli rodičia vyriešiť aj neštandardným spôsobom. Keďže plodový vak nedokázali rukami roztrhnúť, čerstvá štvornásobná mamička použila svoje zuby aby dieťatko z vaku vyslobodila.

Záchranári dorazili, keď už bolo po všetkom a dievčatká spolu s mamičkou odviezli do Bojnickej nemocnice. Celá rodina sa môže tešiť zo zdravých bábätiek, jednoznačne aj vďaka rozvážnej maminke a jej partnerovi, ktorý v tak vypätej situácií nezačali panikáriť ale konali duchaprítomne a vynaliezavo.

Mladému páru z Prievidze patrí obrovský rešpekt a uznanie. Natálke a Charlottke prajeme zo srdca veľa zdravia.

Ak sa ti článok páčil, prečítaj si aj o ďalšej inšpiratívnej mame.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť