Štíhla a veselá? Aj to sú výhody dojčenia pre matku!

Autor: spokojná mama
0 komentár

Dojčenie má pre dieťatko nekonečne veľa výhod, či už sa naň pozeráš zo zdravotného alebo psychologického hľadiska.  O materskom mlieku ako zázračnej tekutine si už určite čítala množstvo článkov a získala veľa informácií. Aké sú však výhody dojčenia pre matku?

Ak si myslíš, že dojčením robíš službu iba tvojmu dieťatku, tak si na obrovskom omyle. Pravda je taká, že touto aktivitou samotná mamička získa oveľa viac ako si často myslí. Nezaoberajme sa teraz výnimočne výhodami materského mliečka pre detičky a poďme si predstaviť len tie pre mamičku.

 

Výhody dojčenia pre matku 

 

Pekné bruško

Predovšetkým prvorodičky môže prekvapiť, že po pôrode im tehotenské brucho nezmizne spolu s bábätkom. Normálna hmotnosť maternice je 50g, pričom maternica tesne pred pôrodom má okolo 1000g . Slušný rozdiel však? Po pôrode potrebuješ aby sa tvoja maternica stiahla na pôvodnú veľkosť a tak aj tvoje brucho vyzeralo ako predtým. Možno budeš prekvapená, no nič ti v tom nedokáže pomôcť efektívnejšie ako práve dojčenie. Pri ňom totiž ženské telo vylučuje oxytocín, ktorý pomáha prirodzene maternicu „zavinúť“ do pôvodnej veľkosti.

 

 

Lepšia nálada

Medzi výhody dojčenia pre matku, patrí aj lepšia nálada dojčiacich mamičiek. Tieto mamičky sú vystavené oveľa menšiemu riziku popôrodnej depresie, ktorá bežne ženy postihuje. Opäť to súvisí s uvoľňovaním oxytocínu, ktorý je inak nazývaný aj hormónom lásky alebo hormónom šťastia.

 

Ochrana proti rakovine

Početné štúdie dokazujú, že u žien, ktoré dojčili je menej pravdepodobný výskyt karcinómu prsníka i vaječníkov. Taktiež znižuje riziko vzniku cukrovky a osteoporózy.

 

Chudnutie 

Dojčiace matky schudnú a získajú naspäť svoju pôvodnú postavu oveľa rýchlejšie ako matky, ktoré nedojčia. Vďaka dojčeniu „stratíš“ denne okolo 500 kalórií. Pokiaľ sa teda budeš stravovať vyvážene, pravidelne a bez prejedania, tehotenské kilá by sa mali pomaličky „strácať“ popri dojčení oveľa jednoduchšie.

 

Zdravší životný štýl

Mamička, ktorá dojčí obvykle viac dbá na zdravší životný štýl. Nepije, nefajčí, vyhýba sa príliš slaným či korenistým jedlám ale aj prejedaniu sladkým. Kvôli podpore tvorby mliečka si mamičky obvykle dávajú aj oveľa väčší pozor na dodržiavanie pitného režimu.

 

Dojčenie je pre ženské telo celkom prirodzené, no nie je pre každú mamičku úplnou samozrejmosťou. Pri akomkoľvek probléme s dojčením, skús navštíviť stránku mamila.sk  kde získaš odborné a najobjektívnejšie informácie alebo priamo oslov poradkyňu dojčenia.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť