Nerob mu to! Najčastejšie chyby čerstvých mamičiek

Autor: spokojná mama
0 komentár

Tieto „múdrosti“ ti môžu odporučiť kamarátky, mama, svokra alebo dokonca zdravotnícky personál priamo v pôrodnici. Mnohé mýty, ktorým verili naše staré mamy (aj keď v najlepšej viere, že robia správne) sú dnes už dávno prekonané a vyvrátené. Zhrnuli sme najčastejšie chyby, ktoré robia čerstvé mamičky.

 

1. Nechať si dieťa hneď po pôrode vziať aby si oddychovala

Bonding alebo „koža na kožu“ by mal byť bezprostredne po prirodzenom pôrode absolútnou samozrejmosťou. (Ak je to zo zdravotných dôvodov možné). Novorodenec má byť ihneď po narodení položený na telo matky. Pôrod je pre oboch mimoriadne stresujúci. Tesný a čo najdlhší kontakt obom pomôže v rýchlom zotavení. Bábätká, ktoré strávia prvé hodiny na matke menej plačú, stabilizuje sa ich telesná teplota a podporuje sa ich prirodzená schopnosť prisatia sa prsník.

U matky zas pri kontakte s dieťaťom okamžite klesá hladina stresových hormónov, zvyšuje sa vylučovanie oxytocínu (tzv. hormón šťastia), ktorý pomáha rýchlejšiemu porodeniu placenty a menšiemu popôrodnému krvácaniu. Nestráviť prvé hodiny s novorodencom by sme preto zaradili nie len medzi najčastejšie chyby ale aj najväčšie.

 

 

2. Nechávať novorodenca vyplakať

Ak nereaguješ na plač dieťatka a nechávaš ho „vyplakať sa“ aby si „precvičil pľúca“ robíš chybu. Staršie generácie ešte často hovoria aj o tom, že sa dieťa naučí manipulovať s rodičom aby pribehol vždy keď zaplače.
Dieťa plače ak niečo potrebuje. Je hladné, mokré, bojí sa a.t.ď. Novorodenec ešte nemá také sociálne vnímanie ani rozumové schopnosti, ktorými by dokázal cielene manipulovať. Keď plače, ber ho vážne.

 

3. Stopovať čas na prsníku

To, že má dieťa prsník v ústach ešte neznamená, že pije. Dieťa sa na prsníku aj upokojuje či
zaspáva. Chceš vedieť či sa bábätko dostatočne napapá? Dôležitejšie ako stopovať čas je
sledovať či dieťatko skutočne pije. To zistíš podľa pauzy v pohybe jeho brady. Bábätko
mliečko najprv saje a potom ho potrebuje prehltnúť, čo sa prejaví spomínanou pauzou v satí. Ak si chceš byť istá, tým ako táto pauza vyzerá, pozri si videoukážku.

 

4. Budiť dieťa zo spánku aby sa najedlo

„Dieťa musí jesť každé 2 hodiny a ak spí dlhšie, zobuď ho a nakŕm.“ Práve túto radu si často odnesieš od personálu z pôrodnice. Neexistuje však dôvod prečo by si mala dieťa budiť z pokojného spánku. Ak ho aj zobudíš, môže sa prisať ale zrejme zase rýchlo zaspí a nestihne sa ani dostatočne napiť. Ozaj… a teba už niekto zobudil uprostred noci aby ti podal pohár vody?

 

5. Čakať na plač ako signál hladu

Je dôležité poznať signály, ktorými dieťa naznačuje, že je hladné. Môže to byť satie pusinkou na prázdno, nepokoj alebo cmúľanie oblečenia či čohokoľvek čo je na blízku. Ak už dieťa začne plakať, môže byť ťažké upokojiť ho a priložiť na prsník či k fľaške.

 

 

6. Vzdať dojčenie (neosloviť laktačnú poradkyňu)

Najčastejšie chyby nám uzatvára príliš jednoduché vzdanie sa toho najcennejšieho, čo môžeš dieťatku v prvých mesiacoch jeho života dať.

Často môžeš počuť „Uvidíš, či budeš mať mlieko“. Pravda je taká, že mlieko sa v tvojich prsiach začne tvoriť už počas tehotenstva a prichádzaš s ním už do pôrodnice. Ak má čerstvá mamička problém s dojčením prvé jej myšlienky chybne smerujú k fľaške a umelému mlieku.

Prvou pomocou by ale určite mala byť laktačná poradkyňa, ktorá príde až k tebe domov a spolu bez stresu prídete na to, v čom môže byť problém. Zoznam poradkýň môžeš nájsť na oficiálnej stránke občianskeho združenia MAMILA.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť