Chceš byť spokojná mama?

Autor: spokojná mama
0 komentár

 

1. Uvedom si, čo ťa robí šťastnou

Ako matka si si zvykla žiť pre deti a muža. Varíš čo im chutí, navštevuješ miesta, ktoré majú radi a väčšinu času tráviš na ihrisku a domácimi prácami. Nezabudni ale na rovnicu spokojná mama = spokojná rodina. Takže, čo robí šťastnou teba? Môže to byť radosť z čítania, občasné večerné stretnutie s kamarátkou pri víne, cvičenie, nákupy? Buď tak „strašne sebecká“ a nájdi si čas aj pre seba!

 

2. Ďakuj

Každý večer pred spaním by si sa mala poďakovať. Je úplne jedno či veríš v Boha, si ateista či hinduista. Jednoducho sa poďakuj. Nájdi každý večer aspoň 3 veci za ktoré si vďačná. Pri tomto večernom rituále si postupne budeš uvedomovať čo všetko máš a aká si vlastne spokojná mama.

 

3. Nedomýšľaj si

Toto je pre ženy snáď najtypickejšia vlastnosť. Domýšľavosť. Dajme si vzorovú, trošku nadnesenú scénku:

Muž hovorí: To čo máš za šaty? (manžel ich na tebe ešte nevidel a otázku myslí tak jednoducho, ako sa ju pýta a teda čo sú to za šaty?)

Žena poučuje: To čo máš za šaty? (z tónu hlasu ale usúdi, že sa pýta preto, že nie sú pekné, nevyzerá v nich dobre, sú jej príliš obtiahnuté alebo je v nich vyslovene tučná).  Žena znechutená bez slova odchádza prezliecť sa a muž ničomu nerozumie.

Domýšľavosť robí neplechu aj pri detských scenároch. Len sa chystáš s dieťatkom na očkovanie a už si vravíš „Zas bude strašne plakať, celú noc bude nepokojný a isto dostane aj teplotu!?“ HALÓÓÓ! Nedomýšľaj si a nevymýšľaj hneď najhoršie možné scenáre. Len keď budeš myslieť pozitívne, môžu sa ti aj diať pozitívne udalosti.

 

 

4. Nenechaj sa znechutiť negatívnymi ľuďmi

Každý vo svojom živote stretáva “večných frflošov“. Týmto ľuďom celý svet ubližuje, sú neustále nahnevaný a mrzutý. Ich špeciálna vlastnosť je preniesť túto energiu na ľudí okolo seba.
Takýto energetický upír väčšinou ani nechce radu, len sa posťažovať a preniesť na niekoho svoju zlú energiu. Ty ju však prijímať nemusíš. Práve naopak. Pri takomto človeku si vždy uvedom aká si spokojná, že k takým ľuďom nepatríš a vždy si nájdeš radšej dôvod na úsmev ako na frflanie.

 

 

5. Neporovnávaj seba ani svoje deti

Každý človek je jedinečná a výnimočná osobnosť. Každá vynikáme v niečom inom. Treba to len objaviť a rozvíjať.
Jedna má skvelý metabolizmus a tak má vysnenú postavu takmer „zadarmo“, na inú sa prilepí snáď aj vzduch, ktorý prehltne. Talent na šport či hlava na účtovníctvo? Nájdi to, v čom vynikáš a snaž sa to rozvíjať.

Mamičky sa často nevyhnú porovnávaniu detí. Susedov Jožko má už 5 zubov a ten môj ešte ani jeden a to sa narodil o mesiac skôr?! Každé dieťa sa vyvíja svojim vlastným tempom a každé dostalo do vienka iné vlastnosti a genetické predispozície.

 

 

6. Spokojné telo, spokojná mama!

Nemôžeš byť spokojná mama ak si večne unavená mama. Psychická pohoda veľmi úzko súvisí s tou fyzickou.
Šport, zdravá strava a dostatok spánku. Jednoduché vymenovať a tak ťažké preniesť do reálneho života však?
Napríklad pri bode „dostatok spánku“ sa mnohé uškŕňate lebo to, čo sa vám v noci deje, sa dá nazvať akokoľvek, len nie plnohodnotný spánok. Obzvlášť pri tých najmenších deťoch.

Chápeme, tiež sme mamy. Ak sa ti však dá aj tu buď “sebec“ a namiesto bežania k hrncom či práčke pri obednom spánku tvojho drobca si jednoducho zdriemni tiež. O fyzickej aktivite a zdravej strave sa rozpisovať zrejme nemusíme. Všetky vieme, že klobása nie, šalát áno. Už „len“ sa nakopnúť.

 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť