Čo robí žena na materskej celý deň?

Autor: spokojná mama
0 komentár

Aj tebe vystupuje žilka na čele a prudko sa ti zvyšuje krvný tlak keď sa ťa muž opýta tú ľubozvučnú vetu?

„Zlato, čo si robila celý deň?“

Obvykle to pokračuje tým, že vaše dieťa aj tak minimálne dve hodiny na obed spí a ty dnes nemáš ani povysávané/umyté riady/navarené (doplň si to svoje “obľúbené“ o ktorom často počúvaš). Tak čo vlastne robíš na materskej celý deň?

Zrazu sa cítiš ako mexická sopka tesne pred erupciou. Spomínaná žila pomaly vystupuje na čelo a ty cítiš, že tvoj inak milovaný životný partner dokáže ešte jedinou nesprávnou otázkou spustiť výbuch. Predstavíš si všetky tie činnosti čo si dnes stihla a popritom sa venovala dieťatku, ktoré vyžaduje nonstop pozornosť.

V takýchto situáciach sa zvykneš hnevať, lebo sa cítiš nedocenená. Najradšej by si odpovedala ironicky v štýle:

No čo asi robím? Pozerám celý deň telku a „váľam si šunky“.

Skús ale odložiť hnev a jednoducho a s láskou mužovi vysvetliť ako vyzerá tvoj bežný deň na materskej keď je on v práci.

Pozri sa na to jeho očami

Asi si si všimla, že tvoj muž vidí len keď je niekde neporiadok resp. niečo nie je urobené. To, že si dnes nakúpila, bola na pošte, povysávala, umyla dlážky a navarila, to si akosi nevšimol. Neradi to priznávame ale ono je to vlastne normálne. Náš mozog nereaguje na to, čo je tak ako má byť a teda v poriadku. Obyčajne ale spúšťa poplach, keď je niečo „inak“.  Možno si teda napríklad  práve pred chvíľou doumývala podlahy, ale ak nežiaria tak oslnivou čistotou, že musí manžel prižmúriť oči aby mohol po byte prejsť, vedz že si to nemá ako všimnúť. Ak však stúpi hneď na chodbe do mláčky vody stečenej od topánok či kočiara zrejme to jeho pozornosti neunikne.

V praxi teda tvoja polovička často vie o tom, čo robíš celé dni od kedy si na materskej len to, čo mu ty sama povieš. Neber to ale ako súd, kde si robíš obhajkyňu. Nájdi si s mužom každý deň spoločnú pokojnú chvíľku (veríme, že toto je v zdravom vzťahu bežnou praxou) a porozprávaj mu čo všetko si dnes stihla. Neboj sa pochváliť sa aká si šikovná.

 

Nie je to s ním také ľahké

Ak empatia nie je zrovna silná stránka tvojho muža a dlhé romantické rozhovory tiež nepatria k vašim obľúbeným činnostiam skús na to ísť radikálnejšie.

Zorganizuj deň kedy si úlohy vymeníte. Ak chceš aby muž pochopil koľko povinností na materskej bežne zvládaš a nekonečné vysvetľovanie ťa už omrzelo jednoducho mu to daj vyskúšať.

Vysvetli mu, že je pre teba dôležité aby chápal dôležitosť tvojho miesta v domácnosti. Ďalej aj to,  že to bude pre teba veľa znamenať ak si celodennú starostlivosť o dieťa a domácnosť vyskúša on.

UPOZORNENIE: Túto jednodňovú zámenu je dôležité brať s rozumom, nadhľadom a láskou. Ak mu chceš niečo dokazovať z hnevu a s trucom, radšej sa do toho nepúšťaj.

Dôležité je napísať zoznam vecí, ktoré denne zvládaš.

Napr. : Pripraviť deťom oblečenie do školy, nachystať raňajky, zaviezť mladšieho do školy, cestou zo školy nakúpiť, dať prať, pripraviť obed, uspať dieťa (kým spí spratať po varení) … a tak ďalej.

Daj mu podrobné inštrukcie no nepridávaj naschvál úlohy, ktoré by si bežne nerobila. Nie si predsa zlomyseľná … či?

Tento článok bez s humorom a štipkou nadhľadu. Veríme, že doma skutočne nemáš vzťah v ktorom by muž absolútne nechápal, akú prácu okolo domácnosti a dieťaťa denne vykonávaš. Pravdou ale je, že im to občas treba pripomenúť aby nezabúdali aký poklad doma majú 🙂

Ak máš pocit, že na materskej na seba vôbec nemáš čas pozri aj náš článok: Krásna aj na materskej? Jednoducho!

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť